Zámek Klenová
04.07.2010 - 01.08.2010
Vernisáž v sobotu 3. července v 15 hodin
Pro výstavu bylo nově nazvětšováno více než 200 unikátních fotografií pořízených Josefem Vanišem a Vladimírem Sísem v Tibetu v roce 1954 a 1955. Režisér Vladimír Sís (1925 - 2001) a kameraman Josef Vaniš (1927-2009) byli v r. 1953 vysláni Čs. armádním filmem do Číny natočit dokumentární film o stavbě silnice vedoucí z provincie S´čchuan do hlavního města Tibetu Lhasy.
Do Tibetu se dostali v době osudového zlomu již po čínské anexi, ale s ještě zachovalou určitou formou politické, náboženské a kulturní autonomie. Během natáčení filmovou kamerou pořídili i stovky fotografických záběrů. Zatímco celovečerní dokumentární film Cesta vede do Tibetu, který v roce 1955 získal cenu za dokument na festivalech v Benátkách a v Karlových Varech se nedochoval, z pořízených negativů bylo pro plzeňskou výstavu vybráno a nově nazvětšováno 190 černobílých a 30 barevných záběrů.
Snímky zachycují tibetské reálie, z nichž většina byla později zničena nebo zcela změněna: církevní památky, náboženské obřady, život prostých Tibeťanů, světských i náboženských hodnostářů, venkovská sídla i města jako Kandze, Džomda, Čhamdo, Derge, Riwočhe... Téměř polovinu snímků tvoří záběry pořízené ve Lhase jak ve městě, tak v paláci Potala, chrámu Dźókang, či v letní Dalajlamově rezidenci Norbulingka. Kolekce obsahuje i portréty tehdy devatenáctiletého XIV. dalajlamy Tändzina Gjamccho, s nímž se autoři osobně setkali poprvé na slavnosti ve městě Čhamdo v srpnu 1954.
Kolekci vytvořilo Občanské sdružení Pro Photo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Plzni. Zvětšeniny byly zhotoveny klasickým způsobem na barytonové podložce a galerijně adjustovány.
K výstavě byl vydán obsáhlý katalog.